پایان‌نامه و تحقیق پایانی


  •   05 خرد, 1395
  •   آموزشی
  •   
  •   0 دیدگاه
فارسی

پایان‌نامه و تحقیق پایانی


1ـ از چه زمانی می‌توان موضوع پایان‌نامه را ارائه داد؟

دانش‌پژوه می‌تواند موضوع پایان‌نامه را پس از نیمسال اول سال تحصیلی به گروه علمی ارائه نماید.


2ـ مراحل تصویب طرح اجمالی به چه صورت است؟
طرح اجمالی ابتدا باید به تأیید شورای علمی گروه مورد نظر برسد. پس از تأیید در شورای علمی گروه، طرح اجمالی برای تصویب موضوع و تأیید استاد راهنما و استاد مشاور و کلیات طرح به شورای تحصیلات تکمیلی می‌آید. روندنمای کامل پایان‌نامه از طرح اجمالی تا دفاع در سایت (معاونت‌ها- معاونت آموزش- پایان‌نامه- فرم‌ها و کاربرگ‌ها) موجود است.


3 ـ مراحل تصویب طرح تفصیلی به چه صورت است؟
طرح تفصیلی نیاز به تأیید شورای تحصیلات تکمیلی ندارد. تأیید گروه علمی کفایت می‌کند.


4 ـ تفاوت طرح اجمالی و طرح تفصیلی چیست؟
طرح اجمالی شامل عنوان پایان‌نامه،‌ بیان مسأله، سؤال اصلی، سؤالات فرعی و کلیدواژه‌ها به همراه معرفی استاد راهنما و مشاور است در حالی که طرح تفصیلی نقشه کل پایان‌نامه است و شامل بیان مسأله، ضرورت، اهداف، ساختار فصل‌بندی، و منابع است.


5 ـ فرایند انتخاب استاد راهنما و مشاور به چه صورت است؟
در مرحله اول، دانش‌پژوه باید استاد راهنما و مشاور مورد نظر خود را همراه با طرح اجمالی به گروه علمی معرفی نماید. اگر استاد راهنما و یا مشاور به هر دلیلی تأیید نشد، معرفی استاد راهنما و یا مشاور بعدی بر عهده دانش‌پژوه است؛ اما گروه علمی می‌تواند جهت تسریع در فرایند اجرایی پایان‌نامه، استاد راهنما و یا مشاور را متناسب با موضوع به دانش‌پژوه پیشنهاد دهد.


6 ـ حداکثر تا چه زمانی می‌شود از پایان‌نامه دفاع کرد؟
دفاع از پایان‌نامه بعد از ترم پنجم منوط به اجازه کمیسیون موارد خاص استان است. از ترم ششم به بعد نیز بابت تأخیر در دفاع از پایان‌نامه، در هر ترم، 800 هزار تومان جریمه (مصوب در سال 94) توسط مؤسسه دریافت خواهد شد. در ضمن نهایت زمان برای دفاع همراه با جریمه،‌ نیمسال نهم تحصیلی است؛ بعد از نيمسال نهم به دانش‌پژوه صرفاً یک گواهی گذراندن دروس داده شده و مدرک کارشناسي ارشد به وي تعلق نمي‌گيرد.


7 ـ حداقل چه زمانی می‌توان از پایان‌نامه دفاع کرد؟
حداقل زمان برای دفاع از پایان‌نامه نیمسال پنجم تحصیلی است. البته باید از زمان تصویب طرح اجمالی شش ماه گذشته باشد.


8 ـ برای انتخاب موضوع چه موارد و چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم؟
از  که یک دانش‌پژوه به مدت یک و نیم الی دو سال مباحث علمی پایان‌نامه را مورد موشکافی قرار می‌دهد،‌ موضوع پایان‌نامه باید دغدغه ذهنی دانش‌پژوه بوده و مورد علاقه او باشد؛ در غیر این صورت دانش‌پژوه پس از مدتی دچار خستگی شده و از ادامه کار بازمی‌ماند. نکته بعدی که در خصوص انتخاب موضوع پایان‌نامه مهم است.


9 ـ نحوه نگارش پایان‌نامه از نظر رعایت نکات ویرایشی و شکلی چگونه است؟
دستورالعمل تدوین نگارش پایان‌نامه در سایت بارگذاری شده است.


10 ـ نحوه استعلام موضوع از ایران‌داک به چه صورت است؟
مراجعه به سایت ایران‌داک و مراجعه به بخش «پیشینه پژوهش».


11 ـ نحوه ثبت موضوع و ثبت پایان‌نامه دفاع شده در ایران‌داک به چه صورت است؟
مراجعه به سایت ایران‌داک و مراجعه به بخش «پایگاه ثبت پایان‌نامه». راهنمای ثبت اطلاعات نیز در این پایگاه به‌صورت پاورپوینت قابل دسترسی است. (http://sabt.irandoc.ac.ir/)


12 ـ روند برگزاری جلسه دفاع به چه صورت است؟
دانش‌پژوه پس از اتمام پایان‌نامه،‌ فرم درخواست برگزاری جلسه دفاع را از سایت دانلود کرده و جهت تکمیل آن اقدام می‌نماید. تکمیل این فرم به‌منزله تأیید استاد راهنما، مشاور و گروه علمی مبنی بر آماده بودن پایان‌نامه از نظر علمی برای دفاع است. ارائه این فرم به همراه یک نسخه نهایی از پایان‌نامه برای برگزاری جلسه دفاع الزامی است. علاوه بر این دانش‌پژوهان محترم باید فرم تعیین وضعیت تحصیلی (تکمیل واحدها و تکمیل مدارک) را قبل از دفاع تکمیل نمایند.


13 ـ شیوه نمره دادن در جلسه دفاع به چه صورت است؟
هیأت محترم داوران،‌ بر اساس موارد ذیل به دانش‌پژوه نمره می‌دهند: 1- کیفیت ارائه خلاصه‌ای از پایان‌نامه توسط دانش‌پژوه 2- اتقان علمی پایان‌نامه 3- رعایت مسائل شکلی 4- رعایت مسائل ویرایشی (سجاوندی و نگارشی) 5- رعایت نظم منطقی در ارائه مباحث و ...


14 ـ مقاله مستخرج از پایان‌نامه برای اخذ دو نمره باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
این مقاله باید از نوع مقالات علمی پژوهشی و یا علمی ترویجی باشد. استانداردهای شکلی مقاله را باید از خود نشریه‌ای که قصد چاپ مقاله شما را دارد جویا شوید. در ضمن نامه پذیرش مقاله توسط نشریه هم برای درج نمره کفایت می‌کند.


15 ـ تأیید «استخراج از پایان‌نامه» بودن مقاله پذیرش‌شده بر عهده چه شخصی (حقیقی یا حقوقی) است؟
بر عهده گروه علمی است.